Nowoczesne sondy CPT

sonda samobieżna CPTRealizacja jakichkolwiek inwestycji budowlanych wymaga odpowiedniego rozeznania terenu. Do przeprowadzonych badań należy także zaliczyć wszelkie analizy gruntu oraz podłoża, włączając w to zagadnienia związane z szeroko rozumianą mechaniką gruntów. W związku z tym, że parametry geotechniczne ulegają ciągłym zmianom, należy przeprowadzić skuteczne i efektywne badania.

Sonda CPT jest aparaturą pomiarową, która służy do szybkiego i bezproblemowego badania gruntu. Zasada jej działania opiera się przede wszystkim na wciskaniu w grunt specjalnego stożka, który dostarcza użytecznych parametrów sondowania sondą statyczną CPT. Zaliczamy do nich opór gruntu pod rzeczonym stożkiem, opór gruntu na jego pobocznicy, a także inklinację w trakcie jego wciskania w grunt. Analiza tych wielkości może nam posłużyć do określenia charakterystycznych parametrów gruntu, które dadzą nam rozeznanie w kwestii określenia nośności pola, ryzyka upłynnienia gruntu oraz wskaże charakterystykę uziarnienia. Sondy CPT pozwalają na natychmiastowe otrzymanie wyników.

Sonda statyczna CPT jest więc pomocna w określaniu warunków geologicznych, hydrologicznych oraz geotechnicznych. Umożliwia przeprowadzanie szybkich badań, które nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sondowanie gruntu i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *