Badanie podłoża przy pomocy sondy CPTU

Badanie struktury geologicznej ziemi, a także szybkie wysondowanie terenu na jakim chcemy przeprowadzić budowę swojej konstrukcji jest dziś zadaniem bardzo ważnym i potrzebnym dla sprawniejszego przeprowadzenia późniejszych czynności. W tym celu można użyć specjalnych maszyn, które bardzo szybko i co najważniejsze dokładnie potrafią uporać się z tym zadaniem.

Jednym z głównych narzędzi jest sonda CPTU charakteryzująca się bardzo dobrymi parametrami w tym zakresie, dzięki czemu bardzo szybko może dostarczyć nam niezbędnych informacji na temat składu interesującego nas podłoża. Warto dokonać takich pomiarów szczególnie na terenach uchodzących za podmokłe lub bardzo twarde w swoim składzie.

Dodatkowo sonda statyczna CPTU daje nam możliwości bardzo stabilnego przeprowadzenia całości naszych badań, dzięki zainstalowanemu mocowaniu. Specjalne kotwy sondy mocuje się do podłoża, co sprawia, że badanie może przebiec, bezproblemowo i bardzo dokładnie, jednak zawsze należy uważnie podejść do tego procesu, gdyż może ono naruszyć strukturę gleby, co może wpłynąć na wyniki badania. Sam proces jest bardzo wygodny i intuicyjny, a całość sondowania można obserwować na ekranie komputera podłączonego do maszyny. Możliwości sondy CPTU dają ogromne możliwości poznawcze terenów na których mają odbyć się prace budowlane, co sprawia, że specjaliści przewidują dalszy rozwój tych technologii w przyszłości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sondowanie gruntu i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz